• 2012-08-07 | Lean az olimpiai faluban?

    Igen, fókuszban a hulladékgazdálkodás okozta veszteségek és a szemléletváltás.

    Érdekes tanulmányokat olvashatunk az Olimpia park építésével kapcsolatos tapasztalatokat megosztó Learning Legacy project weblapján, többek között a Lean alapelvek építőipari alkalmazásáról.  A témában készült összefoglalóból megtudhatjuk, hogy már a megaépítkezés kezdetekor megszületett az elhatározás: egy ekkora volumenű projektnél alapvető szemléletváltásra van szükség a hulladékgazdálkodás okozta veszteségek csökkentéséhez.

    A jellemzően tréningekre és workshopokra épülő programot az autóiparban alkalmazott lean alapelvekre és az ottani legjobb gyakorlatra építve indítottak útjára, a versenyzők szállásaként funkcionáló olimpiai falu építkezése kapcsán. Az építőipari környezetre igazított „NoWaste Lean Construction” program résztvevői olyan eszközöket és módszereket ismerhettek meg, melyek segítik őket a munkaterületükön és annak környezetében fellépő veszteségek beazonosításában ill. az azok megszüntetését célzó megoldások keresésében. 

    Hogy az operatív kivitelezési munkálatok zavartalanul folyhassanak, rövid, a helyszínen lefolytatott workshopok és megbeszélések adták a tréningek keretét.  A dolgozók „soknyelvűsége” miatt kartonpapíros vizualizálásával találták meg a közös nyelvet – az építkezés során fellépő veszteségek szemléletes ábrázolásával bátorították a munkásokat és feletteseiket a problémák átgondolására és megoldások keresésére. Az adott probléma/szituáció feldolgozása a problémamegoldás klasszikus lépéseit követte: okok listázása és rendszerezése, a legvalószínűbb okok kiválasztása és validálása majd a gyökérokok keresése 5Why technikával.

    A program egy része a lean alapelvek szerinti 8 veszteségforrást + a környezeti, egészségi és biztonsági faktorokat dolgozta fel. A résztvevők feltérképezték az adott területen felléphető veszteségeket és akciókat definiáltak hozzájuk.

    A program többek közt fókuszba vette a munkahelyek átszervezését, elrendezésének optimalizálását is -  itt a Lean 5S szemléletét alkalmazták.

    A témát összefoglaló publikáció szerint a résztevők a  tréningsorozat elvégzésével szerzett  új ismeretek, szemlélet és eszközök birtokában tudatosabban figyelnek a fenntarthatóság, a hulladékképződés kérdéseire, nyitottabbak és kezdeményezőbbek a problémák megoldásában, bátorítják munkatársaikat a fejlesztések keresésére. .

    Az Olimpiai park építkezésével kapcsolatos tapasztalatokat megosztó tanulmány közlése szerint a projekt hatására 6hónapos időtartam alatt 13%-al csökkent a hulladékképződés és közel 100.000 fontos költségmegtakarítást realizáltak a hulladékártalmatlanítás területén.

    Forrás: http://learninglegacy.london2012.com/publications/nowaste-lean-construction-training-programme.php

    A lean napjainkban már hazánkban is széleskörűen elterjedt: az ipar, a bankszektor, kereskedelmi egységek is alkalmazzák alapelveit. Az építőipar ellenben szerte a világon csak az utolsók közt csatlakozott a lean személetet követők táborához.  Dacára a mind korszerűbb technológiáknak a projektek menedzselése sok esetben megmaradt a korábbi szinten, határidőcsúszásokat, műszaki eltéréseket és jelentős költségkeret túllépéseket okozva.

    Ha érdekes a téma, jelezd ezt felénk a Like, vagy a Megosztás gomb megnyomásával a Facebookon  - hiánypótlásként egy összefoglalót tervezünk Lean Construction témakörben.