• 2012-10-25 | Global MMOG/LE – mennyire jó cége logisztikája?

    A logisztikai teljesítmény egységes mérésére és fejlesztésére beszállítók ezrei használják a világon az ISO/TS16949 szabvány alapelveit és a lean veszteségmentes filozófiáját követő Global MMOG/LE (Global Materials Management Operations Guidelines/Logistics Evaluation) értékelési rendszert. Természetesen Magyarországon is szép számmal vannak alkalmazói, másfelől viszont ahol jelenleg még nem követelmény, kevésbé ismert mit is takar ez a 6betüs rövidítés. Ennek apropóján született ez a bejegyzés és reméljük, adhatunk egy kis eligazítást a témában érdekelteknek.

    MMOG/LE TÖRTÉNETE, CÉLJA

    Elsőként ejtsünk pár szót az MMOG/LE indokoltságáról: A globális gazdasági kihívások és az autóiparban is jellemző ingadozó kereslet mindinkább ráirányítatja a figyelmet az ellátási lánc menedzsment kérdéseire, - kapacitás korlátok, vevői elvárások, vészhelyzetekre való reagálás, alkalmazottak képzettsége vagy az erőforrások kihelyezése. A veszteségek csökkentése és a folyamatos fejlesztés a szállítási teljesítmény növelése érdekében is igényként fogalmazódott meg a járműipar szereplői részéről. – ennek legjobb eszköze egy globális szabvány, mely egységes iránymutatást és elvárás rendszert rögzít az Anyagkezelési és Logisztikai (MP&L) folyamatokkal kapcsolatban.

    A Global MMOG/LE története 2001-ben kezdődött, mikor felmerült az igény az addig az USA-ban az OEM-ek által megkövetelt Material Management Operation Guidelines (AIAG, 1999) név alatt használt dokumentum, ill. az Európában a logisztikai teljesítmény kiértékelésére használt Logistics Evalution (1999, Odette) dokumentumok harmonizálására. Az ezzel a céllal, az AIAG (Automotive Industry Action Group) és az Odette által létrehozott munkacsoport 2003-ben tette elérhetővé a Global MMOG/LE első verzióját. A 206 kérdést tartalmazó értékelési lista és irányelv egyaránt használható önértékelésre valamint a beszállítók/partnerek értékelésére és logisztikai teljesítmények fejlesztésére. A munkacsoport minimum 3 évente felülvizsgálja a kérdéslistát, ennek megfelelően revíziószámokkal kerül kiadásra.

    Tekintettel az autóipari alkalmazásra, az egységes értékelési rendszer mellett elvárás volt, hogy az új dokumentum struktúrájában kövesse az ISO/TS 16949 szabvány felépítését.  Ez teljesült, az MMOG/LE szerinti MP&L audit az ISO/TS16949 szabvány és lean alapelveit követve alakítja ki a rendszerét, a veszteségek azonosítása és megszüntetése céljából. Az ISO/TS 16949 célja egy olyan minőségmenedzsment rendszer fenntartása, mely biztosítja a folyamatos fejlesztést, hangsúlyt fektet a hibák megelőzésére és csökkenti a veszteségeket és eltéréseket a szállítási lánc egészén. Az MMOG/LE teljesíti ezen célkitűzéseket, azonban az MP&L folyamatokra koncentrál. A minőségmenedzsment szabványhoz hasonlóan az MMOG/LE is a folyamatszemléletű megközelítést alkalmazza és a vevői elvárások kielégítésével a végcél a vevői elégedettség növelése.

    Az MMOG/LE szándéka, hogy jól működő MP&L folyamatok kialakításával és fenntartásával támogassa a vállalati célok elérését. Az MMOG/LE szerinti értékelés elvégzése rámutat a kritikus, fejlesztendő területekre, a fejlesztésekhez pedig akciók definiálását várja a szervezettől.

    A Global MMOG/LE alkalmazói elsősorban az OEM-ek és szállítóik. Az MMOG/LE szerinti értékelés vevői elvárás a Chrysler LLC és a Ford Motor Co. beszállítói részére, továbbá javasoltan bevezetendő a Renault, Volvo Truck, PSA, Gates Corporation és a Bosch beszállítói által. 2010-ben a GM is adoptálta és bevezette az MMOG/LE szerinti önértékelést beszállítóinál, de európai alkalmazói között megtalálható a  Continental Automotive, Faurecia, Valeo, Brose.

    Sok autóipari beszállítónál vevői elvárás az MMOG/LE szerinti értékelés elvégzése. Sok más gyártó azonban egyszerűen azért alkalmazza, mert egy rendkívül hatékony eszköz a hiányosságok és fejlesztendő területek feltérképezésére és fejlesztésére, ill. mint globális kiértékelési rendszer egy mértékadó benchmark eszköz a piacon való megmérettetésre.

    AZ MMOG/LE SZERINTI ÉRTÉKELÉSI RENDSZER

    Az MMOG/LE értékelési rendszer eszköze egy excel dokumentum, (Jelenleg a 3. verzió az aktuális, 13nyelven, 50Euro-s áron érhető el az Odette honlapján). Az MMOG/LE szerinti értékelés lefolytatásához a követkő lépések szükségesek és javasoltak:

    1. Az MMOG/LE felépítésének, kritérium rendszerének megértése. Az MMOG/LE egy jól felépített kérdéslista, automatikus kiértékeléssel, az eredmények vizuális megjelenítésével. A szabvány tartalmának, felépítésének, és hasznának alapos megértése és szervezeten belüli tudatosítása azonban nélkülözhetetlen a megfelelő, valós értékeléshez, ami a fejlesztések alapjául szolgál. A kiértékelést koordináló projektvezető feladata a csapat definiálása, a szükséges oktatások megtartása.

    A kiértékelés 6 fő fejezetbe csoportosítja az összesen 206db kérdést, melyek lefedik a készletezési folyamatban érintett valamennyi területet – kezdve a vezetés általi stratégiaalkotás és fejlesztési tevékenységektől, a logisztikai szervezet működésén, a kapacitástervezésen és gyártásellenőrzésen keresztül a szállítói és vevői kapcsolatokig. Az egyes kérdések (az elvárás mértékétől függően) különböző súlyossággal (F1-F2-F3) számolódnak az értékelésnél. Ez a fajta priorizálás segíti az értékelendő szervezetet, hogy az alapkövetelményként rögzített elvárásokra nagyobb figyelemmel fókuszáljon, kielégítve ezzel a minimum elvárásokat.

    A kérdéslista kitöltésével a Kiértékelés (Scoring summary) fejezetben automatikus számolódik az értékelés, mely alapján a beszállítók A-B vagy C besorolást kapnak. Az „A” besorolást elérő szervezetek 90% feletti pontszámot kell elérjenek,  valamennyi kulcsfontosságú elvárásnak megfelelnek, az anyagkezelési és logisztikai folyamataik  a legjobb gyakorlatnak megfelelően működnek.

    A dokumentum külön fejezetet ad a Gap Analysis-nek, ahol az elvárást nem megfelelően teljesítő pontokhoz akciók rendelendők.

    1. A kiértékelés elkészítése és GAP analízis: Ha összeállt a felkészült auditor csapat, akik az értékelés koordinációját végzik, nekiláthatunk az értékelésnek a kérdéslista alapján. Ebben nagy feladat hárul a kiértékelést végző auditotokra és a vállalatvezetésre. Az értékelésben résztvevő szakmai vezetők és munkatársak oldaláról is időt és felkészülést igényel a kérdések teljes körű feldolgozása és megválaszolása. A team résztvevői között anyagtervezők, logisztikusok, beszerzők, a gyártás, mérnökség és minőségbiztosítás képviselői, illetve a HR és IT munkatársai is delegálva kell legyenek.

    Az MMOG/LE a globális piaci kihívásokat - mint rövidülő szállítási idők, hatékonyabb kapacitás kihasználás, munkaerő csökkentése, átlátható ellátási lánc - (többek között)  a következő elvárások mentén biztosítja alkalmazóinak:

    • A vevői EDI integrálása a beszállító tervezési rendszerébe.
    • A tervezett erőforrások és darabszámok folyamatos ellenőrzése, monitorozása az elektronikus forecast (előrejelzések) alapján megadott vevő igények szerint.
    • Elektronikus lehívások a beszállítók felé, visszaigazolásként elektronikus ASN-t küldése..
    • Valamennyi anyagkezeléssel és logisztikával kapcsolatos folyamat és eljárás (MP& L) dokumentálása.
    • A készletek nyomon követése valamennyi lehetséges lokáción: zárolt és selejt tárolók, visszáruk, konténerek, WIP..)

    Az MMOG/LE értékelés a folyamatok és dokumentumok részletes elemzésével, helyszíni bejárással, interjúkkal és dokumentáció felülvizsgálattal történik. A megállapítások dokumentálása és ellenőrzése után a válaszok beírásával elkészül a Gap analízis, mely rámutat a hiányosságokra és fejlesztendő területekre.

    Megjegyzés: Egy, a legnagyobb OEM-ek által végzett felmérés szerint a beszállítók jelentős része (60%-a) túlértékeli szervezetét.

    1. Akcióterv elkészítése, fejlesztések megvalósítása

    Valamennyi nem kielégítőnek értékelt ponthoz javító akció definiálása szükséges, határidővel és felelőssel. Az akciók irányulhatnak dokumentációs kiegészítésre vagy szabályozásra, az információs rendszer fejlesztésére, IT alkalmazások bevezetésére, beszállítói EDI vagy akár a konténermanagement javítására. Az elkészült kiértékelést és akciótervet a szervezet menedzsmentje ellenőrzi, ha szükséges erőforrásokat vagy budget-et különít el a definiált akciókra. A feladatok végrehajtását a kinevezett projektvezetőnek rendszeresen (havonta, negyedévente) javasolt követni.

    1. A kiértékelés igazolása a vevő által

    A legtöbb OEM helyszíni audittal győződik meg a beszállítói logisztikai teljesítményéről. Ez többnyire új beszállítók esetében, új termék bevezetése kapcsán vagy a meglévő beszállító romló mutatói miatt válik aktuálissá. A helyszíni audit során nincs lehetőség a 206 pont részletes ellenőrzésére, de az OEM-ek kiemelt figyelmet fordítanak néhány területre, mint például: Menedzsment elkötelezettsége; Kapacitás tervezése, EDI integrálása az ERP rendszerbe, Beszállítói kapcsolattartás/kommunikáció, Folyamatos fejlesztés, Minőségügyi mutatók.

    AZ MMOG/LE  ALKALMAZÁSÁNAK ELŐNYEI, TAPASZTALATAI

    Az Odette oldalán publikált cikk szerint az „MMOG/LE egyszerűen egy jó üzlet”. A tanulmány szerint az MMOG/LE alkalmazói javuló eredményeket értek el pl. a leltározási költségek (25-50%), extra fuvarok (85%) és utómunka tevékenységek, sorleállások valamint új betanítások költségeinek csökkentésében, a szállítási teljesítmény növelésében. Köszönhetően a jobb beszállítói kommunikációnak az ellátási lánc teljesítménye javult, a rizikók csökkentek. Az MMOG/LE segíti alkalmazóit a helyes/aktuális vevői és beszállítói információk megfelelő időben történő beszerzében, mely biztosítja a szervezet jobb szállítási teljesítményét.

    A Global MMOG/LE irányelveinek alkalmazásával az OEM-ek és beszállítóik biztosíthatják az anyagkezelési folyamataik hatékony és eredményes alkalmazását. Az MMOG/LE lényegében nem más, mint a folyamatos fejlesztés eszközeke, mely segíti a szállítási teljesítmény javítását és kontroll alatt tartja az ellátási lánc folyamatait. Az használatával elérhető egyértelmű előnyöknek köszönhetően az MMOG/LE egyre népszerűbb, így más iparágakban –pl. kórházakban, építőiparban is alkalmazzák.

    Az MMOG/LE felhasználók köre folyamatosan bővül szerte a világon. Ez különösképpen igaz a feltörekvő piacokon, ahol az MMOG/LE a beszállítói kapacitás fejlesztés fontos eszközévé vált. (A beszállító teljesítmény növelésével, a kockázatok csökkentésével ezen országokban az OEM-ek számára vonzó, hosszú távú partnerség kialakítása a cél.) 

    Ha idővel az Önök cégénél is kérdés adódna a logisztikai szabvánnyal kapcsolatban, reméljük hozzánk fordulnak:  A ParLS elméleti alapokat ismertető gyakorlati workshopok keretében segíti Ügyfeleit az MMOG/LE megértésében, az önértékelés elkészítésében. Az önértékelést előíró vevő általában helyszíni audit során ellenőrzi a benyújtott a kiértékelést.  A vevői auditra történő felkészítés koordinációjában és az intézkedések után követésénél is igény lehet a támogatás. Ezt követően a logisztikai folyamatok fejlesztése az elkészült önértékelés alapján történik, ami egy hosszabb, folyamatos tevékenységet kíván - itt célunk az önértékelési rendszer segítségével elérhető előnyök maximalizálása.

    Szívesen fogadjuk az MMOG/LE alkalmazása során szerzett tapasztalatokat, eredmény beszámolókat is– illetve ha tetszett a cikk, egy like vagy megosztás gombot a Facebook oldalunkon!

    Forrás:

    www.odette.org

    http://www.aiag.org

    http://www.ai-online.com/Adv/Previous/show_issue.php?id=2614