• 2013-10-07 | Lean-ben a legjobb! - a TOP 10 lean gyártóvállalat

    A Toyota filozófia megálmodójától a Kleenex zsebkendők gyártójáig a Lean gyártás alapelveit példázza a világ több vezető nagyvállalata is.

     A következő összefoglalóban a szerző 10 világcéget rangsorol a legjobb gyakorlatot követők közül.

    10. Nike

    A menő ruhákat gyártó cég civil szervezetekkel és más ruházati cégekkel fenntarthatósági projekteken dolgozott együtt. Az Igazságos Munka Szövetségével például közösen hoztak létre teljesítménymutatókat, megreformálták a beszerzést és elindították a Fenntartható Ruházati Koalíciót az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökséggel és más gyártókkal közösen. A folyamat során pénzt, energiát és anyag veszteséget spóroltak meg.

    9. Kimberley-Clark Corporation

    A Kleenex gyártója a közelmúltban szervezte ki a logisztikáját a Barton Mill-ben működő angliai gyárából a lean elveket követő Uniparthoz.  Korábban a munkatársak nehezteltek a  hosszított műszakbeosztásért ill a túlórákért, a hiányzási ráta  10% volt. Unipart segítségével a Kimberley-Clark a munkatársak bevonására és fejlesztésére hangsulyt fektetve elérte a hiányzások csökkenését,  a hatékonyság fejlesztések nyomán  pedig a dolgozói morál is javult.

    8. Caterpillar Inc.

    Az amerikai gépgyártó vállalat  gyártási rendszere a “Caterpillar Production System”  a  Toyota Production System elemeit modellezve került kialakításra. A vállalat kulcsfontosságú sikertényezőként ismerte fel a lean bevezetés ütemének, az időnek a szerepét. Ha a projektek megvalósítása túl sokáig tart, akkor azok nem lesznek sikeresek, megbuknak. A hosszútávon fenntartható sikerekhez gyorsan megvalósított projektek, gyorsan végre hajtott akciók szükségesek.

    7. Intel

    Az Intel a világ legnagyobb computer chip gyártója. Joe Foley, az írországi Intel Fab Operation gyárvezetője nyilatkozatában a következőket mondata:“Öt évvel ezelőtt még 14 hétig tartott egy új chip bevezetése a gyártásba, mára  ez a folyamat 10 napot vesz igénybe. Mi voltunk az első Intel gyár akinek a Lean filozófia segítségével ezt az időt  sikerült elérnie.”

    6. Illinois Tool Works

    Az Illinois Works 65,000 embert foglalkoztat több száz vállalkozásában. A vállalati politika lényege az extrém módon történt decentralizálás: 365 egységgel működnek 34 országban – a központban csupán 100 munkatársat alkalmazva. Köszönhetően a helyi egységeiknek, sokkal gyorsabb és hatékonyabban képesek reagálni a vevői igényekre.

    5. Textron

    A Bell Helikoptert, a Cessna Repülőgépgyárat és a Textron Systemst is magába foglaló amerikai szövetségnek saját, Textron Lean Six Sigma névre hallgató sztandardjaik vannak. Ezeket az átfogó,egységes eszközöket és technikákat használják működésük minden területén a veszteségek megszüntetésére, folyamatingadozások csökkentésére, innovációra is. 

    4. Parker Hannifin

    A világ egyik legnagyobb mozgásszabályozással foglalkozó cége az ohioi székhelyű Parker Hannifin több, mint 58,000 embert alkalmaz világszerte. A cég 2000 ben vezette be a legjobb gyakorlat programjait a termelékenység, minőség, vevői elégedettség és költségcsökkentés mérésében. A vezetők felismerték, hogy az E-business stratégiák radikálisan csökkentették az emberi beavatkozást miközben a felgyorsították az ellátási lánc egészén végbemenő folyamatokat.

    3. John Deere

    A világ legnagyobb mezőgazdasági gép gyártója 2003-ban 100 millió dollárt költött a  hagyományos tömegtermelési gyakorlatról a lean elvek szerinti gyártásra való átállásra. A Project Manager elmondása szerint a projekt teljes mértékben megváltoztatta a gyártómérnöki gondolkodásmódukat, nagy erőfeszítésket tettek a nem értéknövelő tevékenységek azonosítása érdekében  és  ahol lehetséges volt megszüntették azokat.

    2. Ford

    Henry Ford a Ford vállalat alapítója az 1910-es években megkérdőjelezte a veszteségekről alkotott elképzeléseket. Az életem és működésem című könyvében egy farmerről írt, aki létrán hordta fel a vizet (mozdulat, mozgás vesztesége), ahelyett, hogy csöveket  vett és állított volna be. Ford ebben a példában arra mutat rá, hogy a fejlesztésekre költött pénz nem veszteség, hanem hatékonyság növelést és veszteségek csökkentését eredményezi. 

    1. Toyota

    A Toyota filozófia -filozófia, szó szerint- emelte a Toyotát a világ első három autógyártója közé és eredményezte a Lean koncepció elterjedését világszerte.

    A Lean egy menedzsment filozófia, egy integrált szocio-technikai rendszer, mely elsősorban a Toyota Termelési Rendszerből alakult ki, annak filozófiáját és elemeit is tartalmazza.

    A szocio-technikai rendszer a szervezet tervezés egyfajta megközelítése, mely egyének, eszközök, illetve azok kapcsolatait foglalja magába.

    ‘Toyota módra’ így emlegetik néha a TPS megvalósulását, melynek fő célja az egyenetlenségek, túlterhelések kiküszöbölése,veszteségek megszüntetése már a tervezés folyamán. A veszteség nem csak anyagra vonatkozik, hanem időre is. Így például veszteség az, amikor a vásárló temékre, kiszolgálásra vár.

    A filozófia a folyamatokra vonatkozóan rugalmasságot, a lehető legnagyobb ruglmasságot igényli, hiszen ezáltal kiküszöbölhető a túlterhelés, egyenetlenség, ami újabb veszteséget generálna.

    Forrás: http://www.manufacturingdigital.com/top_ten/the-top-ten-lean-manufacturers